Rozkvetlá krása doma: Naučte se pěstovat alstromérie v květináči

Alstromérie V Květináči

Výběr správného květináče

Alstromérie, přezdívaná také jako peruánská lilie, je elegantní květina, která vnese do vašeho domova nádech exotiky. Pro pěstování alstromérie v květináči je zásadní vybrat ten správný, aby se jí dařilo a bohatě kvetla. Velikost květináče by měla odpovídat velikosti rostliny. Pro mladé rostliny postačí menší květináč, ale s růstem alstromérie je potřeba ji přesadit do většího. Obecně platí, že čím větší květináč, tím lépe se bude rostlině dařit, protože bude mít dostatek prostoru pro kořeny. Důležitý je také materiál, ze kterého je květináč vyroben. Vhodnou volbou je například terakota, která je prodyšná a umožňuje kořenům dýchat. Naopak plastové květináče mohou zadržovat příliš mnoho vlhkosti, což může vést k hnilobě kořenů. Nezapomeňte, že alstromérie potřebuje dostatek drenáže, proto zvolte květináč s odtokovými otvory a na dno nasypte vrstvu keramických střepů nebo kamínků.

Propustná a výživná půda

Alstromérie, elegantní krásky z Jižní Ameriky, si získávají srdce milovníků květin po celém světě. Pro jejich úspěšné pěstování v květináči je propustná a výživná půda naprostým základem. Kořeny alstromérií jsou náchylné k hnilobě v příliš mokrém substrátu. Proto je důležité zvolit zeminu, která zajistí dobrý odtok vody. Ideální je směs pro kvetoucí rostliny obohacená o perlit, vermikulit nebo písek. Tyto přísady zaručí vzdušnost půdy a zabrání přemokření. Zároveň je důležité, aby zemina obsahovala dostatek živin pro bohaté kvetení. Pravidelné přihnojování během vegetace je proto nezbytné.

Slunné stanoviště s odpoledním stínem

Alstromérie, s jejich exotickými květy připomínajícími lilie, rozzáří každý balkon či terasu. Ačkoliv milují slunce, přímé polední paprsky by je mohly popálit. Ideální je proto pro ně stanoviště, které se koupe v ranním a dopoledním slunci, ale odpoledne je chráněno před úpalem. Odpolední stín pro alstromérie v květináči zajistíte například umístěním za zástěnou, pod pergolou s popínavou rostlinou, nebo jednoduše přesunutím květináče na stinné místo. Pamatujte, že alstromérie pocházejí z Jižní Ameriky, kde jsou zvyklé na specifické podmínky. Dodržováním správného světelného režimu jim pomůžete prospívat a bohatě kvést po celé léto.

Pravidelná zálivka, ale bez přemokření

Alstromérie, přezdívané také jako peruánské lilie, jsou oblíbené pro své nádherné květy a dlouhou trvanlivost ve váze. Pokud se rozhodnete pěstovat alstromérie v květináči, klíčem k jejich prosperitě je pravidelná zálivka, ale bez přemokření. Kořeny alstromérií jsou náchylné k hnilobě, pokud jsou vystaveny přemíře vody. Před každou zálivkou vždy zkontrolujte vlhkost substrátu. Pokud je substrát na dotek suchý, je čas na zálivku. V opačném případě zálivku odložte. Při zalévání dbejte na to, aby voda nestála v misce pod květináčem. Po zalití přebytečnou vodu z misky vylijte. Frekvence zálivky se bude lišit v závislosti na ročním období, teplotě a vlhkosti vzduchu. V horkých letních měsících bude potřeba zalévat častěji než v chladnějších měsících. Vždy se řiďte potřebami rostliny a dbejte na to, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnul.

alstromérie v květináči

Hnojení během vegetačního období

Alstromérie kvetou od června do srpna, proto je v tomto období důležité zajistit jim dostatek živin pro bohaté kvetení. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, je vhodné alstromérii v květináči přihnojovat pravidelně, a to jednou za 14 dní. Používejte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podpoří tvorbu květů a jejich sytost barev. Hnojivo aplikujte vždy na vlhký substrát, abyste předešli spálení kořenů. Pozor na přehnojení, které by mohlo rostlině spíše uškodit. Dodržujte dávkování uvedené na obalu hnojiva.

Odstraňování odkvetlých květů

Pro bohaté kvetení a zdravý růst alstromérie v květináči je důležité pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Tímto krokem zabráníte rostlině v investování energie do tvorby semen a podpoříte ji v nasazování nových poupat. Odkvetlé květy opatrně odštípněte nebo odstřihněte těsně nad prvním párem listů. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů prodloužíte dobu kvetení alstromérie a podpoříte její celkovou vitalitu. Rostlina tak bude mít dostatek energie na tvorbu nových květů a zároveň zabráníte šíření případných chorob, které se mohou na odkvetlých květech vyskytovat. Odkvetlé květy alstromérie v květináči odstraňujte pravidelně, nejlépe jednou za dva až tři dny.

Zimní ochrana pro alstromérie v květináči

Alstromérie pěstované v květináčích potřebují na zimu zvláštní péči, protože nejsou tak odolné vůči mrazu jako ty pěstované v zemi. Pokud teploty klesají pod bod mrazu, je nezbytné alstromérie přemístit na chráněné místo. Ideální je světlá a chladná místnost s teplotou mezi 5-10 °C, jako je například světlý sklep, garáž nebo zimní zahrada. Před zazimováním je vhodné rostliny seříznout asi na 15 cm nad zemí a omezit zálivku. Během zimy zaléváme jen mírně, aby substrát zcela nevyschl. Na jaře, jakmile pominou mrazy, můžeme alstromérie postupně otužovat a vrátit zpět na své stanoviště na balkoně nebo terase. Nezapomeneme je přesadit do většího květináče s čerstvým substrátem a začít s pravidelnou zálivkou a hnojením.

alstromérie v květináči

Množení alstromérií dělením trsů

Alstromérie pěstované v květináči se daří nejlépe v kypré a dobře propustné zemině. Pravidelné dělení trsů je důležitou součástí péče o alstromérie v květináči. Tento proces pomáhá udržovat rostliny zdravé a bohatě kvetoucí. Nejvhodnější dobou pro dělení alstromérií je jaro, kdy rostliny začínají svůj nový vegetační cyklus. Před samotným dělením je důležité rostlinu dobře zalít. Alstromérii opatrně vyjměte z květináče a zbavte kořenový systém přebytečné zeminy. Následně trs rozdělte na menší části, z nichž každá by měla mít dostatek zdravých kořenů a výhonů. Nové rostliny zasaďte do květináčů s připravenou zeminou a důkladně je zalijte. Po přesazení je vhodné rostliny umístit na stanoviště s rozptýleným světlem a chránit je před přímým sluncem. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a dbejte na to, aby kořeny alstromérií nikdy zcela nevyschly. Při správné péči se vám alstromérie odmění bohatou násadou květů, které rozzáří váš interiér.

Srovnání pěstování alstromérie v záhonu a v květináči
Vlastnost V záhonu V květináči
Výška rostliny Až 100 cm 30 - 60 cm
Frekvence zalévání 1-2x týdně 2-3x týdně v létě, 1x týdně v zimě
Zimní odolnost Závisí na odrůdě, některé mrazuvzdorné Ne, nutná zimní zahrada/světlá místnost

Časté choroby a škůdci alstromérií

Alstromérie v květináči jsou sice poměrně odolné rostliny, ale i tak se u nich mohou vyskytnout choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří plíseň šedá, která se projevuje šedivým povlakem na listech a květech. Prevencí je dostatečné větrání a nepřehnojování. Pokud se plíseň objeví, je nutné postižené části rostliny odstranit a ošetřit fungicidem. Dalším problémem může být hnití kořenů, které je způsobeno nadměrnou zálivkou. Alstromérie zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý. Ze škůdců alstromérie nejčastěji napadají mšice, které se živí rostlinnými šťávami. Mšice se zbavíte pomocí insekticidního mýdla nebo postřiku z kopřivového výluhu. Pravidelně alstromérie kontrolujte, abyste případné choroby a škůdce odhalili včas a zabránili tak jejich šíření.

alstromérie v květináči

Alstromérie v květináči vyžadují lehkou, dobře propustnou půdu a dostatek světla, ale ne přímé slunce. Pravidelná zálivka a hnojení během vegetačního období zajistí bohaté kvetení.

Zdeněk Květinář

Tipy pro bohaté kvetení alstromérií

Alstromérie, přez svou exotickou krásu, nejsou v pěstování nijak náročné. Dodržením pár zásad se vám odmění bohatými a dlouhotrvajícími květy. Alstromérie v květináči preferují světlejší stanoviště bez přímého slunečního úpalu. Ideální je východní nebo západní okno. Během vegetace zalévejte pravidelně, ale s citem, přemokření jim nesvědčí. Půda by měla být neustále mírně vlhká, ale ne promočená. Pro bohaté kvetení je důležité pravidelné přihnojování. Během vegetačního období, od jara do podzimu, přihnojujte alstromérie jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Jak pěstovat alstromérii v květináči s ohledem na zimu? Na zimu, kdy alstromérie odpočívají, zálivku omezte a hnojení zcela vynechejte. Rostliny snášejí pokles teplot až k 5 °C, proto je můžete umístit do chladnější místnosti. Na jaře, s příchodem teplejších dnů, alstromérie opět začnou rašit. V tuto dobu je vhodné rostliny přesadit do většího květináče s čerstvým substrátem.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov